Czech   English   Deutsch

Pro veřejnost

Víte, že máme v jižních Čechách kosmickou hlídku?

Jihočeská Hvězdárna (Observatoř) Kleť slouží jako "kosmická hlídka", tj. jedna z observatoří celosvětové sítě sledující pohyb asteroidů (planetek) tedy malých těles přibližujících se nebezpečně k Zemi. Planetky totiž mohou naši pozemskou civilizaci ohrozit srážkou.

V současné době na tomto úkolu úzce spolupracuje s Evropskou kosmickou agenturou (ESA).

 

Proč byla vybudována právě na Kleti?

Hora Kleť je nejvhodnějším místem pro hvězdárnu široko daleko. Najdete ji mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem v krásné a čisté přírodě Chráněné krajinné oblasti Blanský les. Všechna okolní města jsou výškově přes půl kilometru pod Kletí a jejich světelný smog má jen minimální vliv na kvalitu pozorování, nebe je tu krásně tmavé.

 

Jaký je smysl této práce?

Smyslem je objevit  těleso hrozící srážkou co nejdříve, abychom se mohli na případné nebezpečí včas připravit. Pomocí pozorování a přesného měření poloh objektů na obloze tak zpřesňují kleťští astronomové výpočty drah takových objektů a přispívají tak i k výpočtům eventuálních srážek.
Právě při těchto pozorováních občas objeví i dosud neznámé planetky.

 

Jak úspěšní jsou zdejší astronomové ve své práci?

Ačkoliv hlavní náplní práce je zpřesňování drah blízkozemních asteroidů, mají na svém kontě více než tisíc potvrzených objevů nových planetek, k 1. červenci 2017 přesně 1021. Tímto počtem patří Kleť do úzké evropské špičky a do světové pětadvacítky. Kromě toho zde byly objeveny i 4 komety.

 

Proč jsou tak úspěšní?

Práce hvězdářů na Kleti je velmi efektivní, protože HW i SW je vyladěn na maximální možnou přesnost a výkon. Velkou zásluhu na tom má speciálně navržený a zkonstruovaný teleskop a pečlivě vypracovaná metodika práce zahrnující neobvykle velkou přesnost měření (přesnost v rámci jednoho pixelu!). Důležitou součástí je také vycvičené oko pozorovatele a letitá zkušenost.

 

Jak se hlídají planetky?

Jde o souhru specializované moderní techniky, lidského umu. Asteroidy vypadají na snímcích jako hvězdy, které se rychle pohybují. Pokud pořídíme několik snímků  v určitém časovém rozmezí po sobě, můžeme tak odhalit pohybující se objekt.

 

Čím je teleskop KLENOT tak výjimečný?

Je to vůbec nejmodernější a druhý největší dalekohled v ČR o průměru hlavního zrcadla 106 centimetrů s dosahem do 22. magnitudy (zdánlivá jasnost). Je to zároveň největší evropský teleskop specializovaný na takováto pozorování. Jeho předností je velké zorné pole a optický korektor pro doostření obrazu.  

 

Jakou nejmenší planetku pozorovali a objevili?

Nejmenší těleso pozorované na Kleti mělo velikost cca 3 metry. Nejmenší zde objevený asteroid 2003 UT55 měří podle odhadů cca 20 metrů. Patří mezi velmi vzácné planetky typu Aten, většina jejichž dráhy leží uvnitř dráhy naší Země kolem Slunce.

 

Co je možné uvidět během prohlídky?

Návštěvníci se podívají do velké hvězdářské kopule, jedné ze dvou na observatoří, spatří velký zrcadlový dalekohled o průměru 57 cm a největší čočkový dalekohled v ČR o průměru 30 cm. Právě tímto přístrojem je možné za bezoblačné oblohy pozorovat Slunce se slunečními skvrnami. Uvnitř kopule je připravena výstava astronomických snímků planetek a galerie fotografií komet. Chybět nebude ani vyprávění o nevšední práci astronomů na této observatoři.

 

Kdy je otevřeno?

Observatoř Kleť má otevřeno celý červenec a srpen denně. Jednotlivé prohlídky začínají vždy v 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30 a 15:30 hodin. Podrobnosti najdete na webových stránkách – viz. odkaz


Jak se k nám dostanete?
Nejlepší přístup na vrchol Kleti je pěšky či na kole po značených turistických a cyklo-turistických cestách od Českého Krumlova, Zlaté Koruny, Červeného Dvora či Holubova, případně sedačkovou lanovkou z Krasetína..

© 1996-2024, HaP České Budějovice-Kleť | Realizace Kostax s.r.o.
| počet návštěv: 2 794 848 od 1. 9. 1996 | Prohlášení o přístupnosti twitter facebook instagram